site logo

Ukázky intranetových aplikací

Téměř 10 let jsem vytvářel intranetové aplikace pro firmu, která nyní zcela zásadně mění výrobní sortiment. Některé aplikace jsou úzce vázány na charakter výroby a tak by ve své původní podobě nenávratně zmizely ze světa. To je jeden z důvodů vzniku těchto stránek.

Zde popisovaný intranet je zaměřen na výrobu a pokrývá řadu denních činností výrobních pracovníků. Je primárně namířen do výroby, dílny, kanceláře technologa, mistra. Aplikace vznikaly zdola, tedy na základě požadavků a diskuzí s technology, mistry, operátory.

Popisy aplikací jsou doprovázeny snímky obrazovky, většinou v češtině, některé screenshoty jsou anglické. Nadpisy, popisy a názvy ve screenshotech jsou reálné, data pochází z testovacích databází, které obsahují fiktivní, náhodně vymyšlená data pro účely testování. Screenshoty tedy neobsahují firemní data.

ukázka intranetové domovké stránky

Popisy vybraných aplikací najdete v menu vpravo na stránce, některé linky fungují i z obrázku domovské stránky.

Příklad firemní domovské stránky intranetu vidíme vlevo na obrázku. Tato stránka je defaultní na všech firemních počítačích, zobrazuje se tedy ihned po spuštění browseru. Pro stránku není žádné omezení a uživatelé se nemusí přihlašovat.

V horní části stránky jsou odkazy na jednotlivé aplikace, rozdělené do skupin: telefony, výrobní data a dokumenty.

Ve střední části ukázky je firemnní kalendář. Zobrazují se jen dnešní a zítřejší události podle záznamů v  databázi.

Dole je prostor např. pro fotografie z dovolené, nebo jiné obrázky. Ty se vyměňují asi 1x týdně.

Z vlastní zkušenosti doporučuji udržet domovskou stránku v minimálním rozsahu. Čas načtení je zásadní. Množství efektních, dynamicky načítaných částí nejen zatěžuje server, ale zejména prodlužuje dobu načtení a zobrazení stránky. Uživatelé, kteří si navyknou hledat informace na Vašem intranetu a uvidí domovskou stránku prakticky ihned po otevření browseru Vám budou vděčni. Počítejte s tím, že uživatelé budou Vaši domovskou stránku otevírat 10-30 krát denně. Za všechny zdržovací procesy Vás uživatel prokleje, nebo co horšího na celý intranet se vykašle.

Perzonalizované portálové řešení připomínající zpravodajské servery mi nepřipadne nijak užitečné. Intranet není Internet, Vaše novinky jsou nová data skrytá v aplikacích. Praxe ukázala, že ideální je jednoduchá a rychlá domovská stránka, totožná na všech počítačích, stránka která funguje spíše jako rozcestník. Uživatel se pak rychle orientuje i na cizím PC, kde se náhodně vyskytne a potřebuje rychle najít např. telefonní číslo, nebo vysvětlit něco méně zkušenému uživateli/ce. Z téhož důvodu neměnte často vzhled stránky.

Pokud už nutně potřebujete zobrazovat seznamy nových souborů, upozornit na nové (editované) záznamy v databázi vytvořte zvláštní stránku pro tyto novinky. Budete muset udržovat samostatnou databázi uživatelů, s posledním přístupem na tuto stránku a testovat datum a čas poslední změny databází a souborů, což je časově i programově náročné a reálný přínos tohoto řešení moc nevidím, lituji.

Osvěčila se mi ručně psaná stránka s nastavením na okamžité vypršení platnosti (kvůli kalendáři), naopak pomocné soubory css a doplňkové obrázky mají nastavenu dobu vypršení platnosti na 1 týden. Stránka má dostatek volného prostoru, počítejte s tím, že intranet budete postupně rozšiřovat o další aplikace a občas bude potřeba doplnit aktuální odkaz na nějakou fantasticky nádhernou prezentaci vedoucího.

updated 29.04.2006