site logo

Ukázka intranetové aplikace Plán výroby

screenshot intranetové aplikace Plán výroby

Znalost plánu výroby, tím i termíny přestavby výrobních linek je důležitá pro všechny výrobní pracovníky, kteří si mohou včas nachystat potřebné nástroje a zorganizovat práci. Data z této databáze pak mohou využívat i další intranetové aplikace např. kalendář, nebo spotřeba surovin.

I velice dobře připravený plán výroby není nic platný, pokud se nedostane včas k odpovědným pracovníkům a zůstane ležet někde v šuplíku. Tato aplikace neřeší kapacitní propočty a problémy spojené s plánováním, ale jiný důležitý problém: včasná informovanost pracovníků o změnách ve výrobě.

Na screenshotu vidíte stránku výrobního plánu. Jde o jakýsi 3-týdení kalendář s vyznačením kdy, která linka a na jaký sortiment má být přestavěna. Přestavba je vyznačena jakýmsi schodkem dolů abychom zabránili překrývání názvů a zvýraznili změnu. Kliknutím na název (titulek) sortimentu se zobrazí katalogová stránka sortimentu se všemi potřebnými detailními údaji. Stránka nemá navigaci v čase, zobrazuje se vždy aktuální týden plus dva týdny následující.

Na druhé části screenshotu vidíme formulář pro změny výrobního plánu jedné výrobní linky. V horní části formuláře zadáváte změny sortimentu tj. datum a sortiment (výběr ze select prvku), v dolní části je možnost zadávat poznámky (datum a text a délka platnosti poznámky). Délka platnosti poznámky je označena čárou příslušné délky pod textem poznámky.

Zadávání dat ve formuláři je jednoduché. Kliknete na datum ve zobrazeném kalendáři a ze select prvku vyberete nový sortiment. Jsou nabídnuty jen sortimenty, které je možné na této lince vyrábět. Při editování již zapsané přestavby, kliknete na přestavbu, a opravíte datum kliknutím na kalendář, nebo vyberete jiný sortiment. Podobně se postupuje při editování poznámky. Pod formulářem najdete krátkou nápovědu.

Díky výběrovému prvku select (roletka) nemůžeme do plánu zadat neexistující sortiment. Nejdříve musí být nový sortiment připraven zákaznickým servisem. Tak se včas zachytí případné kolize v dalších návazných aplikacích, kdy je potřeba zadávat data výroby, nebo kvality, a to nejde pro neexistující sortiment.

Tato alikace je jako dělaná pro doplnění o kalkulační výpočty plánování výroby. Z databáze sortimentu máme k dispozici výkonové normy, z databáze výroby můžeme zjistit skutečný počet vyrobených dobrých kusů pro zpětnou vazbu a operativní úpravy plánu.

updated 19.03.2006