site logo

Ukázka intranetové aplikace Kalendář

Osobních i skupinových kalendářů je na internetu poměrně dost. Potřeboval jsem něco jako nástěnku, vývěsku událostí spojenou s funkcí kalendáře. Část domovské stránky intranetu je vyhrazena pro tento kalendář (vývěsku) a nahrává se dynamicky při každém přístupu na domovskou stránku (část obrázku vlevo). Kromě událostí z databáze kalendář se zde zobrazují i přestavby výrobních linek na jiný sortiment, ty se načítají z databáze plán výroby. Na domovské stránce se zobrazují jen události platné pro dnešní den a zítřek. Tato proměnná část dodává dynamičnost jinak celkem statické domovské stránce.

screenshot intranetové aplikace Kalendář

Kromě části na domovské stránce intranetu je možné zobrazit samostaté stránky se seznamem událostí za libovolný týden, nebo měsíc a sestavu s výpisem všech událostí zapsaných do databáze. Ukázka týdeního seznamu událostí je na prostřední části obrázku.

V pravé části obrázku je formulář pro vložení nové události, nebo editování existující. V kalendářní části formuláře vyberete den kdy událost začíná, přidáte počet dnů, kdy je událost platná (počet dnů kdy bude zobrazována) a samozřejmě text události. Vymazání existujícího záznamu provedete vymazáním textu události. Pod formulářem je krátká nápověda.

Někde na webu jsem četl, že pokud program potřebuje nápovědu, je na něm co zlepšovat. Přes to téměř všechny aplikace mají v hlavním menu položku nápověda, které je věnována samostatná stránka. Bez ní by aplikace nebyly úplné. Nápovědu ale stejně nikdo nečte ani když je přímo pod formulářem.

Přístupová práva k formuláři mají většinou sekretářky, které zapisují události typu dovolené vedoucích pracovníků, oficiální návštěvy ve firmě, služební cesty, školení a podobné události, které mají celofiremní dosah. Je vždy příjemné se dočíst, že Váš šéf odjel na služební cestu. Každý oprávněný uživatel může editovat jen své vlastní záznamy. Záznamy ostatních uživatelů samozřejme vidí, ale nemůže je měnit. Na formuláři dole můžete rozeznat červený nápis oznamující, že daný uživatel nemá právo měnit tento záznam. Oprávněný uživatel v tomto místě vidí odesílací tlačítko. Samozřejmě se přístupová práva testují i při zápisu do databáze.

Překvapilo mě jak vehementně se sekretářky dožadovaly přidělení přístupových práv. Až na jednu, která ignorovala možnost zápisu do kalendáře několik roků, než pochopila výhody. Týdení a měsíční přehledy událostí neprokázaly dostatečnou používanost. Původně měla být aplikace doplněna o vyhledávání událostí, nakonec k tomu nedošlo. Základní účel tohoto kalendáře je informovat pracovníky o aktuálních událostech ve firmě a to plní více než dobře.

updated 22.01.2006